Transitleri nasıl okumalısınız.

TRANSİTLERİ NASIL OKUMALISINIZ

Transit olarak anılan konu, şu an göklerdeki planetlerin pozisyonu ile sizin haritanızdaki planetler ve noktalar arasındaki oluşan açılardır. Gerek natal (harita) pozisyonlarının hesaplanması, gerekse de açı hesaplamaları ciddi aritmetik hesaplamaları gerektirmektedir. Bu nedenle bu sitede yer alan tüm bilgiler SİZE ÖZEL OLARAK HESAPLANMAKTADIR.

Transitlerinizi (bu günü ve geleceği) görmek için her tuşa bastığınızda, hesaplamalar baştan yapılır. Bu nedenle, dilediğiniz zaman, doğum verilerinizi değiştirebilirsiniz.Örneğin doğum zamanınızı değiştirerek, size tam uyan zamanı yakalayabilirsiniz. Özellikle iş-kariyer ile ilgili gelişmelerin zamanlaması, doğum zamanı ile yakından ilgilidir. Dolayısıyla, işinizdeki önemli değişimleri Sihirli Defter söylemiyorsa, doğum zamanınızın hatalı olması büyük bir olasılıktır. Doğum zamanınızı değiştirin ve transitlerinize yeniden bakın.

Bununla birlikte doğum tarihinin ve yerinin değişim sayısı, kötüye kullanımları engellemek için sınırlanmıştır.

Sitedeki 30 gün sınırı, sistem kaynaklarını fazla zorlamamak için seçilmiştir. Anlayışla karşılayacağınızı umuyorum. Unutmayın ki, bu 30 gün zaman çizgisinde sizinle birlikte ilerler. Aynı otomobilin farları gibi.

Transit kısaltmaları ise üç kısımdan oluşmaktadır:
Transit planet – Açı – Natal planet

Örneğin: Sat Trn Mar
Burada Sat -> Transit yapan planettir.
Trn: Natal nokta ile hangi açıyı yaptığıdır.
Mar: Natal (doğum haritasındaki) Mars planetinin bulunduğu noktadır.

Bu kısaltmaları anlayabilmek için, hangisinin hangi planete ya da noktaya karşılık geldiğini bilmek gerekir. Şimdi bunları yazalım:

Sun : Güneş
Mon: Ay
Mer: Merkür
Ven: Venüs
Mar: Mars
Jup: Jupiter
Sat: Satürn
Ura: Uranüs
Nep: Neptün
Plu: Plüto

Temel açılar:

Cnj : Conjunction Birleşim 0 derece
Ssx : Semi-sextile 30 derece
Ssq : Semi-square 45 derece
Sxt : Sextile 60 derece
Sqr : Square 90 derece
Trn : Trine 120 derece
Sqq : Sesqui-Quadrate 135 derece
Qnx : Quinchunks 150 derece
Opp : Opposition 180 derece

Bunlar yaygın olarak bilinen ve kullanılan açılardır. Açıklamalarını burada yapmaya gerek duymuyorum.

Natal planetler (ya da noktalar) için ilk listeyi kullanabilirsiniz. Yalnız bunlara ek olarak iki nokta gelir:


Asc: Ascending – Yükselen noktası
Mc : Medium Coeli – Tepe noktası

Bazı transitlerde, açıklanmayan noktalar olabilir. Bunlar sayı olarak görünecektir. Her astrolog bazı hesaplamalarla ve uzun yılların deneyimi ile bulduğu bazı noktaları kullanır ve (tabi ki:) açıklamak istemez.

Ek olarak şunu da belirtmem gerekir: Başka biri ile aynı transite sahip olsanız bile (özellikle birbirine yakın yaşlarda olabilir) aynı metinleri okumazsınız. Bazıları (özellikle güçlü olanlar) SİZE ÖZEL olacak şekilde yeniden oluşturulurlar.

Transit açıklamalarını yanlış, yetersiz ya da özensiz bulursanız, öneri, eleştiri ya da yorumlarınız varsa lütfen belirtin. Sorular – Cevaplar – Görüşler sayfasına yorum yazabilir ya da mail atabilirsiniz:

admin@sihirlidefter.com

Kısa sürede binden fazla açıklama yazdığımı dikkate alırsanız, belki bana hak verirsiniz. Sizlerin de katkıları ile, hepsi zamanla daha iyi olacaktır.

Hoşça kalın.