Bilgi güvenliği

En önem verdiğim konuların başında. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

Aslında, kritik önemde bir bilgi tutmuyorum. Zorunlu kısmı bildiğiniz gibi: mail adresi, doğum yeri, doğum tarihi ve zamanı. Zaten bunlar olmadan, haritanızı ve transitlerinizi hesaplamam imkansız.

Diğerleri; Yorumlar ve deneyimler.

Yorumlar, okuduğunuz transitlere yapacağınız yorumlar. Her transit açıklamasının altında [Not verin / Yorum yazın] butonuna basarak açılan kısımda yazdığınız yorumlar.Aslında burada bir çelişki de var. Çünkü aynı transit için aynı metni okumuyoruz. Sadece bir kısmı aynı. Diğeri, kişiye göre şekilleniyor. Yine de ana tema aynıdır. (Kimse de yorum yazmıyor bu arada 😦 oysa siteyi güzel yapacak olan bu).

Olaylar, -Üyelik İşlemleri- menüsü altında giriliyor. Hayatınızda sizi etkileyen bazı olaylar hakkında kısa bir bilgi ve tarih istiyorum. Tabi ki gönüllülük bazında. ve yeteri detayda Bu bilgiler, benim bilgimi genişletmem için çok önemli.

Tüm bu bilgileri veri tabanında şifreleyerek tutuyorum. Bu aslında bana büyük zorluk yaratıyor çünkü sürekli şifrele-yaz / oku-şifre çöz işlemi yapıp durmam gerekiyor.

Ve söylemek istediğim çok önemli bir şey var: Siz bilgilerinizi silmek istediğinizde (örneğin sadece yorumlarınızı) ya da tüm bilgilerinizi silip çıkmak istediğinizde, hiç bir şey sormuyorum ve belirttiğiniz kapsamdaki bilginizi tüm yazılan yerlerden tamamen ve kalıcı olarak siliyorum.

Oysa bir çok site, özellikle sosyal paylaşım platformları, böyle yapmıyor. Girmek kolay ama çıkmak imkansız. Siz bilgilerimi silip, çıktım diye düşünseniz bile onlar sadece sizin görebileceğiniz yerlerden kaldırılıyor. Hakkımızda sürekli ama sürekli bilgi topluyorlar. Çok sinir bozucu bir şey bu.

Ücretsiz yazılımlar (programlar) için söylenen bir söz vardır: “Eğer bir hizmete ya da ürüne para ödemiyorsanız ürün sizsiniz” denir. Burada ürün ne sizsiniz, ne de verdiğiniz bilgiler. Burada ürün benim. Kendimi tanıtmak ve yapabilirsem ücretli raporlar satmak istiyorum. Bir bilgi veriyorsanız da, aldığımdan çok veriyorum.

Güvenilir olmaya ve güvenilir kalmaya önem veriyorum. Umarım bunun ne kadar önemli olduğu, kıymeti anlaşılır.

Hoşça kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s