Hesaplama yöntemi

Hesaplama yöntemi dendiğinde akla ilk olarak hangi ev sisteminin kullanıldığı gelir. Astroloji ile ilgilenenler bilirler, çok sayıda ev sistemi var. Bu gün Placidus sistemi neredeyse hakim sistem ve tüm astrologlar onu kullanıyor. Ama ben onu değil, tüm burç (whole sign) ev sistemini kullanıyorum.

Ev sistemleri gökyüzünü 12 eve böler. Her evin hayatın farklı konularını içerdiğini düşünün. Örneğin 7. ev kabaca evlilik ve ortaklıkları, 8. ev ise hayatın fazlaca konuşulmayan gizemli konularını, hastalıkları, bizi dönüştüren, farklı bir insan yapan önemli olayları, aynı zamanda başkalarının (örneğin) eşin ya da şirketin gelirlerini..vs. içerir. Dolayısıyla doğum haritanızda Jüpiter’in 7. evde ya da 8. evde durması arasında çok büyük bir fark vardır. Bu transitleri yorumlarken de böyle.

Ve… Placidus ev sistemine göre 8. evde duran Jüpiter, benim tercih ettiğim tüm burç (Whole Sign) ev sisteminde 7. evde durabilir.

Tüm burç ev sistemi eski yunanlılardan (hatta ondan önceki uygarlıklardan kalan daha basit bir sistemdir. Tüm evler eşit büyüklüktedir. (Placidus’da örneğin bazı evler çok dar, diğerleri çok geniş olabilir). Her evde bir burç oturur. Basittir, nettir.

İşin ilginç yanı, ben de astrolojiye Placidus ile başladım. Sonra Koch’a geçtim ve sonunda Whole Sign (tüm burç) sisteminde karar kıldım. Bu tercihte Robert Hand kitapları ve kendi gözlemlerim etkili oldu. Sonra da arkama bakmadım.

Bazıları Placidus’u hesaplayamadığımı, işin kolayına kaçtığımı düşünebilir. İlgisi yok. Benim için fark etmez, hepsi bir bölme yönteminden başka bir şey değil benim için. Matematik ve programlama benim hobim. Hatta başlangıçta seçmeli yapayım diye de düşündüm ama sonra vazgeçtim. Çünkü, modern astrolojinin işleri gereksiz yere karıştırdığını, zorlaştırdığını düşünüyorum. Modern yorumlama yöntemlerinden de pek hazzetmiyorum.

Bazı astrologlar şöyle der: Bazı insanlara Placidus, bazı insanlara başka ev sistemi uyar. Duruma göre uygun olan seçilir.

Buna inanmıyorum. Bu duruma göre kendini, prensiplerini değiştirmektir. Artık söylediğinizden kendiniz bile emin olamazsınız. Bence doğru olan birini seçmek ve o yolda yürümektir. İlke bunu gerektirir. Eğer, arada sırada bu seçime hiç uymayan durumlar (karakter – harita eşleşmeleri) çıkarsa, ben yanlış bir şey söylememek için susmayı tercih ederim. Ama yöntem değiştirenlere de bir şey diyemem. Bir tercih meselesi sonuçta.

Hesaplamalarda bir diğer önemli konu orblar, yani açı toleranslarıdır. Önemlidir çünkü transitlerin başlama – bitiş tarihlerini etkiler. Bir etki çoktan başlamış olduğu halde, ben hala bahsetmiyor olabilirim ya da henüz ortada öyle bir şey yokken, benim metinler sürekli tekrarlıyor olabilir. Burada kesin kurallar yok. Tecrübe konuşuyor. Ben de bildiklerimi uyguladım.

Bazı transitler, diğerlerinden güçlüdür, etkilidir. Bunun en tipik örneği, Satürn transitleridir. Fakat gücü sadece planet etkilemez, açı da önemlidir. Bazı ikincil derecede transitler, bazı insanlarda çok etkili olabilir çünkü, (benim deyimimle) bir fay hattına çarpmıştır. Yani doğum haritasındaki hassas bir noktaya değmiştir. Dolayısıyla, etkileri, gücünün çok ötesinde olabilir. Bunu bir görüşmede kolayca görürken, bu sitede hesaplamak ve anlatmak, hesaba katmak çok zor.

Bir diğer önemli konu da, uzun süren transitlerin raporlarda sürekli tekrar etmesi. Biliyorum sıkıcı ama buna yapabileceğim bir şey yok. Çünkü etki var mı? Var. Onu o rapora yazmak da benim görevim. Bitene kadar yazacağım. Aslında böylece, her gün hatırlatmış da oluyorum.

Son söz: Siteyi alternatif hesaplama yöntemleri ile doldurmayacağım. Basit olmak iyidir ve maalesef benim için en zor olan şeylerden biri basit kalmak.

Hoşça kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s