Üye olamamak…

Bana gelen bazı şikayetler var: Mail gelmiyor şeklinde.

Twitter’da açıkladım, fakat burada daha detaylı açıklayacağım.

Doğal olarak sihirlidefter.com, üzerinde çalıştığı sunucunun mail gönderme özelliklerini kullanıyor.

Sorun şu ki, aynı sunucu üzerinde çalışan başka yüzlerce site var ve bunlardan bazıları etrafa spam mailler atmakla meşgul. Nitekim, mail alma – gönderme hizmeti veren diğer sunucular bu rahatsız edici sunucuyu spam mailer (can sıkıcı, baş ağrıtan) sunucu olarak listesine alıyor ve bu sunucudan gelen mailleri ya hiç göstermiyor (ki şirketlerde bu böyle) ya da spam mail – gereksiz mail dosyasına koyuyor.

Aslında bu sunucuyu işleten hosting firması da bu durumdan hoşlanmıyor, bazı önlemler almaya çalışıyor ama nafile. Bir bela site, sunucudaki diğer bütün sitelerin mail hizmetini bitiriyor.

Peki bundan kaçış yolu yok mu? Var tabi ki. Para verirseniz, herkesle birlikte oturduğunuz apartmandan çıkıp, müstakil bir eve taşınabiliyorsunuz. Orada bağımsızsınız. Fakat aynı ev konusunda olduğu gibi, apartmanda oturmanın da avantajları var. Ucuzluk ve bazı hizmetlerden ücretsiz yararlanmak bunların içinde. Ayrı bir yer (sunucu alanı) aldığınızda hem her işi siz yapmak zorundasınız (en önemlisi güvenliği sağlamak) hem de sunucu yeri almak yetmiyor, sürekli bir şeyler almanız gerekiyor. Bunlar da aylık USD ödemeler şeklinde.

Eh…Bizim durum malum. Kimseden para istemiyorum. Şimdiye kadar harcadığım paraları da unuttum. Zaten gün gelecek, bu kapasite yetmeyecek ve zorunlu olarak taşınmak durumunda kalacağım. Fakat daha büyük işlere girmek için, bu sitenin (en azından) yaygınlaştığını görmem lazım.

Fakat, beni durduran başka bir şey daha var!... İnsanların şirket maillerini vererek üye olmalarını istemiyorum. Maillerin takılması da iyi oluyor diye düşünüyorum. Biliyorum, siz bu saçma diye düşüneceksiniz. Ama sizin iyiliğiniz için. Nedenlerini açıklayayım:

1- Hangi şirkette çalıştığınızı bilmek istemiyorum.

2- Bazı şirketlerin bazı yöneticileri ya da bilgi işlemcileri, çok meraklı oluyor.

3- İş başka, eğlence başka. Sihirli Defter, eğlence tarafında. Nitekim, tam da olmasını istediğim şekilde, siteye giriş çıkış yoğunluğu gece artıyor. Sabah, öğlen ya da gece, iş yoğunluğunun dışında iken bu metinleri okuyup, üzerinde düşünmek gerekiyor.

Düşüncelerim bunlar. Tabi ki eleştirilere, önerilere açığım. Yaptığınız yorumlarla bana yön vermenizi rica ediyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s