Taşınma

Merhaba,

Taşınıyoruz. Nereye mi? Başka bir server’a.

Hatırlarsanız size daha önce apartmanda yaşamanın zorluklarından bahsetmiştim. Daha çok düz, basit web sitelerinin oturduğu bir server’da oturuyor ve limitlerini biraz zorluyorduk. Şimdi kendi evimize taşınmış gibi olduk. En azından ben programlama açısından çok rahatladım.

Fakat bu taşınma biraz zaman alacak. Bu gecikme benden kaynaklanmıyor, ben dosyalarımı taşıdım aslında. Beklememizin nedeni, sihirlidefter.com alan adının yeni sunucuyu görmesinin zaman alması.

Bir diğer konu, açıldıktan sonra sitenin (bir süre) -güvenli değil- olarak işaretlenmesi. Tarayıcınızın üst kısmında bir uyarı işareti görebilirsiniz. Malesef, önce taşıma işlemini, yapmak, sonra güvenlik ayarlamalarını yapmak zorundayım. Bu da biraz zaman alabilir.

Endişelenmenize gerek yok aslında. Burada güvenlikten kastedilen https:// bağlantısı olup olmaması. https protokolü, gelip giden verilerin şifrelenmesi anlamına geliyor. Bu yapılmaz ise, tanımadığınız, bilmediğiniz  yerlerde (örneğin kafeler, restoranlar ya da anonim internet kullanımı olan yerler) internete bağlanırken yazdığınız mail-şifre bilgilerinin üçüncü şahıslar tarafından görülebilmesi anlamına geliyor. Dediğim gibi, bir süre sonra o da hallolacak. Zaten bu süre içinde evden bağlanırsanız bir sorun olmaz.

Aslında, bu benim için basit bir taşınma değil, önemli bir aşama. Daha bağımsız olabileceğim güçlü bir platforma geçiyorum. Programda yenilikler de var. Bunları kısaca açıklayayım:

1- Bu gün Ana Menü’deki Bu gün/Takvim butonu yerini 4 butona bırakıyor:

• Bu gün
• Bu dönem
• Arka plan
• Takvim

Bu gün, sadece kısa dönemli transitlere bakıyor. Yani Ay, Güneş, Merkür, Venüs ve Mars transitlerine. Eskisinden farklı olarak bu planetlerin ev geçişlerini de veriyorum. Buna ek olarak ay fazlarını hesaplıyor ve dolunay yorumları da veriyorum. Bakalım beğenecek misiniz?

Bu dönem, Jüpiter ve Satürn transitlerine bakıyor, eskiden olduğu gibi. Bu etkiler bildiğiniz gibi, haftalarca, bazen aylarca sürebiliyor. Çok sık değişen bir ekran olmamakla birlikte her zaman bakılmasını tavsiye ediyorum.

Arka plan, Uranüs, Neptün ve Plüto transitlerini gösteriyor. Bunlar da çok uzun süren etkiler, uzun süre değişmiyor. Ara sıra göz atmakta fayda var.

Bir diğer önemli yenilik, Ana Menü’den gidilen -Geçmişten bir gün- sayfası. Burada geçmişteki bir günü yazıyor ve o günkü etkilere bakabiliyorsunuz. Ve dilerseniz bu günü bir Deneyim ile bağlayabiliyorsunuz. Deneyim ne mi? Aşık olmak, iş değiştirmek, işe girmek-çıkmak, evlenmek ..ve bunun gibi hayatınızda önemli olduğunu düşündüğünüz her şey. Dilediğiniz zaman bu deneyimleri görebilir, deneyim listesinde tek tuşa tıklayarak o güne gidebilir ya da dilerseniz silebilirsiniz. Aslında burada belirttiğiniz deneyimler (olaylar da diyebiliriz) benim için çok faydalı oluyor ve bilgimi genişletmemi sağlıyor. Bilgim arttıkça onu size geri yansıtıyorum.

İlişki rehberi eskisi gibi. Bu menünün altına yeni şeyler eklemeyi planlıyorum fakat henüz sıra ona gelmedi. Düşüncelerinizi, önerilerinizi duymak isterim.

Henüz metinlerde eksiklikler var. Gördükçe düzeltiyorum ama binlerce metin var. Ciddi zaman istiyor. Bu güne kadar genellikle teknik sorunlarla ya da programlama ile uğraştım. Bu taşınmadan sonra, daha çok metinlerle ilgileneceğim. Çünkü program bazı transitleri hesapladığı halde, henüz metni yazılmadığı için siz göremiyorsunuz.

Geçiş tamamlandığında tekrar bir mail atıp duyuracağım.

Hoşça kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s