Seçim günü

Bldiğiniz gibi, 23 Haziran’da İstanbul büyükşehir belediyesi başkanını İstanbul’lular yeniden seçecekler. Tam da o günlerde Mars’ın, Merkür ile birleştiğini , Plüto’nun ise Mars’a karşıt açı yaptığını görmekteyiz. Aslında bu Plüto-Mars karşıtlığı yeni başlıyor, daha rüzgarı geldi sayılır. Oldukça uzun süreli bir transit ve etkisini önümüzdeki iki yıl boyunca, arttırarak hissettirecek.

Peki bunlar ne anlama geliyor. Bir genel anlamı var, bir de size özel. Sizi özel olarak nasıl etkilediğini Sihirli Defter’de okuyacaksınız. Çünkü bu tamamen doğum haritasına bakarak yapılıyor. Ama genel anlamdan biraz bahsedeyim:

Şu an üstümüzde dönmekte olan planetler, sadece doğum haritamızla açılar yapıp, etkiler yaratmıyor. Kendi aralarında da açılar yapıp, etkiler yaratıyorlar. Bu aslında herkesi eşit şekilde etkilemeyen, fark etmesi zor bir etki. Ama yine de var ve bahsediliyor. Örneğin dolunay; Dolunay aslında Güneş ve Ay arasındaki bir açı (karşıtlık). İşlerin tamama ermesi, büyümenin durması, küçülmenin, azalmanın başlaması olarak niteleniyor. Fakat eski çağlardan beri, çiftçiler tohumları Ay büyürken boşuna atmıyorlar.

Sık sık bahsedilen Merkür’ün geri gitmesi, ya da bir planetin burç değiştirmesi de genel bir etki aslında. Herkesteki yansıması farklı olsa da, genel-geçer bir açıklaması var. İletişimin zorlaşmasını anlatıyor.

Güneş tutulmaları, keza öyle. O da yine Güneş – Ay – Dünya arasındaki bir ilişki. Herkesi değil ama çok sayıda insanı etkileyebildiği için önemli olabiliyor.

Evet, genel etkiler bu şekilde. Bence astrologlar, kişi bazında yorum yapamadıkları için bu etkileri abartarak anlatıyorlar. Fakat yine de bilmekte fayda var.

Mars, astrolojide (fazla uzatmayacağım) enerji, hareket ve eylemi anlatır. Merkür ise düşünce, yazı, konuşma, yazışma (kısaca iletişim) anlamına gelir. Bu ikisinin birleşiyor olması, tam da Merkür’ün temsil ettiği konularda hızın ve hararetin artması anlamına gelmekte. Aslında bu illa ki, ağız dalaşı, sert düşünceler, konuşmalar, yazılar anlamına gelmiyor. Barışçıl bir mücadele için ya da maç anlatırken de de bunlar geçerli. Ne var ki, Plüto-Mars karşıtlığı durum değiştiriyor.

Plüto, sert bir planet, karşıtlık da sert bir açı. Abartmak istemiyorum, ama bu konfigürasyon Mars’ın çalışma şeklini olumsuz anlamda etkileyecektir. Bu doğrudan sert konuşmalar – eylemler anlamına gelir.

Şimdi diyeceksiniz ki, seçim zamanı ne olacaktı ki? Haklısınız, ama olmasa iyiydi 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s