Metinler hakkında

Sihirli Defter’in sadık kullanıcıları arasında (doğal olarak) ben ve eşim de varız ve okuduklarımızın ne kadar gerçekçi – geçerli olduğunu (hemen her gün) anlamaya, ölçmeye çalışıyoruz. Son yaptığımız değerlendirmede kendisi özetle şunları söyledi:

1- Metinler çok uzun. çok fazla şey anlatıyor.

2- Bazı transitler çok uzun sürüyor. Aylarca, yıllarca aynı şeyi okumaktan sıkılıyorum.

3- Bazı metinlerde belirtilen süreler var ama yukarıda yazan başlama – bitiş tarihleri buna uymuyor.

4- Bazı transitler tekrar belirip, tekrar kayboluyor.

5- Bazı yazılanlar uyuyor ama uymayan da çok şey var.

Tamam. Şimdi benim cevaplarım:

1- Metinler çok uzun…

Doğru. Özellikle bazı transitlerde. Bunun temel olarak iki nedeni var:

a) Metinlerin parçalar halinde hazırlanması ve son aşamada birleştirilmesi. Sihirli Defter kişi bazında hesaplama yaptığı için, herkese aynı transit metni çıkmıyor. (İlk bir kaç cümle aynı olabilir). Kısa görünen metinler birleşince oldukça uzun bir metin ortaya çıkabiliyor.

b) İyi bir astrolog, harita sahibini tanıdıktan sonra her transiti, transitin içerdiği her olasılığı anlatmayabilir ya da bazılarını özellikle vurgulayabilir. Ama bu bir görüşme olmadığına göre, ben her şeyi anlatma kaygısı ile her şeyi yazıyorum. Bu durumda da, beni de rahatsız eden uzun metinler ortaya çıkıyor.

2- Bazı transitler çok uzun sürüyor. Aylarca, yıllarca aynı şeyi okumaktan sıkılıyorum.

Buna yapabileceğim bir şey yok. Etki var mı? Var. O zaman benim görevim de onu anlatmak.

Tabi burada şöyle bir sıkıntı ortaya çıkıyor: Bu uzuun dönem içinde etki bir şekilde kendini ortaya koyacaktır ama bu ya eskide olmuş ve unutulmuştur, ya da henüz gerçekleşmemiştir. Bu etkilerin her gün gerçekleşmesini beklemek de gerçekçi değil. Hele ki bazı transitler (örneğin Neptün, Plüto transitleri) yıllar sürer. Olan biteni ancak bu etkiler sonlandıktan sonra, dönüp geçmişe baktığımızda, neler oldu diye düşündüğümüzde anlayabiliriz. Ki bunu da çok az insan yapar.

3- Bazı metinlerde belirtilen süreler var ama yukarıda yazan başlama – bitiş tarihleri buna uymuyor.

Doğru. Metinleri ilk defa yazarken yaptığım bir hata bu çünkü metin içinde bir süre belirtmek hatalı. Çünkü süre hesaplaması, bir sonraki cevapta görülebileceği gibi hesaplama gerektiren zor bir iş.

4- Bazı transitler tekrar belirip, tekrar kayboluyor.

Doğru. Bunun cevabı aşağıdaki grafikte görülüyor:

Bakın bu bir transit. Yeşil bölge, benim çizdiğim sınır, transitin benim için etkili olduğu zamanı belirliyor. Etkinin böyle bir grafik çizmesinin nedeni, transit planetin ilerlerken duraklaması ve bir süre geri gittikten sonra, tekrar duraklayarak ileri harekete geçmesi. Bu durumda, beni ilgilendiren (hesapladığım) dört zaman aralığı var.

Görüldüğü gibi, transitin süresini hesaplamak kolay değil. Metnin üstünde yer alan başlama-bitiş süresi doğrudur, onu dikkate alın. Ve doğaldır ki, aynı transit belirip, kaybolabilir.

5- Bazı yazılanlar uyuyor ama uymayan da çok şey var.

Buna siz karar vereceksiniz. Ama lütfen şunu dikkate alın: Hava durumu sayfasına bakarken, diyelim ki bu 10 gün hava yağmurlu diye okudunuz. Bu her gün, sürekli yağmur yağacağı anlamına mı geliyor?

Sonuçta, ben bütün olasılıkları anlatıyorum. Bunlardan bazıları sizin için özellikle önem taşıyabilir. Bazı transitleri yeşil arka fon içinde alarak önemini özellikle vurguluyorum ama transit metinleri her olasılığı anlatıyor.

Son olarak söylemek istediğim bir şey var:

Çok az yorum yazıyorsunuz. “Burada anlatılanlar bana uymuyor” demeniz bile benim için önemli halbuki. O zaman, yapabileceğim tek şey, klasik astroloji öğretisini, aslına sadakatle anlatmak. Kıymetini anlayanlar olur diye umuyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s