Blog

Site adresi (Son :)

Maalesef site linki tekrar değişti 🙂

Bunun nedeni Google arama sonuçlarında gelen linke uymak gerekliliği. Çünkü Google (haklı olarak) yıllardır kullanılan linki değiştirmeye niyetli değil.

https://www.sihirlidefter.com

Aslında fark araya eklenen www sadece.

Eski link (https://sihirlidefter.com) bazılarınızda çalışabilir. Deneyin isterseniz.

Bu değişiklikler için özür dilerim. Benim için de yorucu oluyor. Umarım son değişikliktir.

Hoşça kalın.

SSL sertifikası alındı, adres değişti.

Merhaba dostlar,

SSL sertifikasından size bahsetmiştim. O işlem de tamamlandı. Artık güvenli bağlantı (kilit işareti) olduğunu göreceksiniz. Ama bu adres değişikliğine neden oldu. (Aslında eski adresimize döndük). Şu adresi kullanmalısınız:

https://www.sihirlidefter.com/

Bundan sonra büyük bir teknik aksaklık olmadıkça, buradayız.

Hoşça kalın.

Taşınma tamamlandı

Değerli Sihirli Defter dostları,

Sitemiz açıldı. Yalnız eski kısayol’larınıza tıklayarak açamayabilirsiniz. Çünkü onlar şu siteye bakıyor:

https//sihirlidefter.com

Olması gereken:

http://www.sihirlidefter.com

Bu adresi adres çubuğuna yazdığınızda siteye erişebilirsiniz. En kısa sürede https bağlantısını da halledeceğim.

Sorun olursa sihirlidefter@gmail.com adresine bildirebilirsiniz.

Hoşça kalın.

Taşınma

Merhaba,

Taşınıyoruz. Nereye mi? Başka bir server’a.

Hatırlarsanız size daha önce apartmanda yaşamanın zorluklarından bahsetmiştim. Daha çok düz, basit web sitelerinin oturduğu bir server’da oturuyor ve limitlerini biraz zorluyorduk. Şimdi kendi evimize taşınmış gibi olduk. En azından ben programlama açısından çok rahatladım.

Fakat bu taşınma biraz zaman alacak. Bu gecikme benden kaynaklanmıyor, ben dosyalarımı taşıdım aslında. Beklememizin nedeni, sihirlidefter.com alan adının yeni sunucuyu görmesinin zaman alması.

Bir diğer konu, açıldıktan sonra sitenin (bir süre) -güvenli değil- olarak işaretlenmesi. Tarayıcınızın üst kısmında bir uyarı işareti görebilirsiniz. Malesef, önce taşıma işlemini, yapmak, sonra güvenlik ayarlamalarını yapmak zorundayım. Bu da biraz zaman alabilir.

Endişelenmenize gerek yok aslında. Burada güvenlikten kastedilen https:// bağlantısı olup olmaması. https protokolü, gelip giden verilerin şifrelenmesi anlamına geliyor. Bu yapılmaz ise, tanımadığınız, bilmediğiniz  yerlerde (örneğin kafeler, restoranlar ya da anonim internet kullanımı olan yerler) internete bağlanırken yazdığınız mail-şifre bilgilerinin üçüncü şahıslar tarafından görülebilmesi anlamına geliyor. Dediğim gibi, bir süre sonra o da hallolacak. Zaten bu süre içinde evden bağlanırsanız bir sorun olmaz.

Aslında, bu benim için basit bir taşınma değil, önemli bir aşama. Daha bağımsız olabileceğim güçlü bir platforma geçiyorum. Programda yenilikler de var. Bunları kısaca açıklayayım:

1- Bu gün Ana Menü’deki Bu gün/Takvim butonu yerini 4 butona bırakıyor:

• Bu gün
• Bu dönem
• Arka plan
• Takvim

Bu gün, sadece kısa dönemli transitlere bakıyor. Yani Ay, Güneş, Merkür, Venüs ve Mars transitlerine. Eskisinden farklı olarak bu planetlerin ev geçişlerini de veriyorum. Buna ek olarak ay fazlarını hesaplıyor ve dolunay yorumları da veriyorum. Bakalım beğenecek misiniz?

Bu dönem, Jüpiter ve Satürn transitlerine bakıyor, eskiden olduğu gibi. Bu etkiler bildiğiniz gibi, haftalarca, bazen aylarca sürebiliyor. Çok sık değişen bir ekran olmamakla birlikte her zaman bakılmasını tavsiye ediyorum.

Arka plan, Uranüs, Neptün ve Plüto transitlerini gösteriyor. Bunlar da çok uzun süren etkiler, uzun süre değişmiyor. Ara sıra göz atmakta fayda var.

Bir diğer önemli yenilik, Ana Menü’den gidilen -Geçmişten bir gün- sayfası. Burada geçmişteki bir günü yazıyor ve o günkü etkilere bakabiliyorsunuz. Ve dilerseniz bu günü bir Deneyim ile bağlayabiliyorsunuz. Deneyim ne mi? Aşık olmak, iş değiştirmek, işe girmek-çıkmak, evlenmek ..ve bunun gibi hayatınızda önemli olduğunu düşündüğünüz her şey. Dilediğiniz zaman bu deneyimleri görebilir, deneyim listesinde tek tuşa tıklayarak o güne gidebilir ya da dilerseniz silebilirsiniz. Aslında burada belirttiğiniz deneyimler (olaylar da diyebiliriz) benim için çok faydalı oluyor ve bilgimi genişletmemi sağlıyor. Bilgim arttıkça onu size geri yansıtıyorum.

İlişki rehberi eskisi gibi. Bu menünün altına yeni şeyler eklemeyi planlıyorum fakat henüz sıra ona gelmedi. Düşüncelerinizi, önerilerinizi duymak isterim.

Henüz metinlerde eksiklikler var. Gördükçe düzeltiyorum ama binlerce metin var. Ciddi zaman istiyor. Bu güne kadar genellikle teknik sorunlarla ya da programlama ile uğraştım. Bu taşınmadan sonra, daha çok metinlerle ilgileneceğim. Çünkü program bazı transitleri hesapladığı halde, henüz metni yazılmadığı için siz göremiyorsunuz.

Geçiş tamamlandığında tekrar bir mail atıp duyuracağım.

Hoşça kalın.

İlişki rehberi

Bilmiyorum farkında mısınız? Siteye çok önemli bir menü ekledim: İlişki rehberi.

Şimdilik içinde sadece bir işlem barındırıyor: Kimi beğeniyor?

Ekrana yazdığımı buraya da yazayım:

  • İlgilendiğiniz bir insan (erkek ya da kadın) var ve onun karşı cinste ne aradığını yani nasıl kadınlardan / erkeklerden hoşlandığını merak ediyorsunuz.
  • Ya da sadece çocuklarınızın karşı cinsten olan kimlere çekileceğini…
  • Ya da kendinizi…
  • Bildiğiniz tek şey ise doğum tarihi
  • Tamam… İsteğiniz buysa, size bunu söyleyebilirim.

İnanıyorum ki bunun ne kadar kıymetli bir bilgi olduğu kısa sürede anlaşılacak. Bence hemen deneyin. Çok eğlenceli 🙂

Hesaplama yöntemi

Hesaplama yöntemi dendiğinde akla ilk olarak hangi ev sisteminin kullanıldığı gelir. Astroloji ile ilgilenenler bilirler, çok sayıda ev sistemi var. Bu gün Placidus sistemi neredeyse hakim sistem ve tüm astrologlar onu kullanıyor. Ama ben onu değil, tüm burç (whole sign) ev sistemini kullanıyorum.

Ev sistemleri gökyüzünü 12 eve böler. Her evin hayatın farklı konularını içerdiğini düşünün. Örneğin 7. ev kabaca evlilik ve ortaklıkları, 8. ev ise hayatın fazlaca konuşulmayan gizemli konularını, hastalıkları, bizi dönüştüren, farklı bir insan yapan önemli olayları, aynı zamanda başkalarının (örneğin) eşin ya da şirketin gelirlerini..vs. içerir. Dolayısıyla doğum haritanızda Jüpiter’in 7. evde ya da 8. evde durması arasında çok büyük bir fark vardır. Bu transitleri yorumlarken de böyle.

Ve… Placidus ev sistemine göre 8. evde duran Jüpiter, benim tercih ettiğim tüm burç (Whole Sign) ev sisteminde 7. evde durabilir.

Tüm burç ev sistemi eski yunanlılardan (hatta ondan önceki uygarlıklardan kalan daha basit bir sistemdir. Tüm evler eşit büyüklüktedir. (Placidus’da örneğin bazı evler çok dar, diğerleri çok geniş olabilir). Her evde bir burç oturur. Basittir, nettir.

İşin ilginç yanı, ben de astrolojiye Placidus ile başladım. Sonra Koch’a geçtim ve sonunda Whole Sign (tüm burç) sisteminde karar kıldım. Bu tercihte Robert Hand kitapları ve kendi gözlemlerim etkili oldu. Sonra da arkama bakmadım.

Bazıları Placidus’u hesaplayamadığımı, işin kolayına kaçtığımı düşünebilir. İlgisi yok. Benim için fark etmez, hepsi bir bölme yönteminden başka bir şey değil benim için. Matematik ve programlama benim hobim. Hatta başlangıçta seçmeli yapayım diye de düşündüm ama sonra vazgeçtim. Çünkü, modern astrolojinin işleri gereksiz yere karıştırdığını, zorlaştırdığını düşünüyorum. Modern yorumlama yöntemlerinden de pek hazzetmiyorum.

Bazı astrologlar şöyle der: Bazı insanlara Placidus, bazı insanlara başka ev sistemi uyar. Duruma göre uygun olan seçilir.

Buna inanmıyorum. Bu duruma göre kendini, prensiplerini değiştirmektir. Artık söylediğinizden kendiniz bile emin olamazsınız. Bence doğru olan birini seçmek ve o yolda yürümektir. İlke bunu gerektirir. Eğer, arada sırada bu seçime hiç uymayan durumlar (karakter – harita eşleşmeleri) çıkarsa, ben yanlış bir şey söylememek için susmayı tercih ederim. Ama yöntem değiştirenlere de bir şey diyemem. Bir tercih meselesi sonuçta.

Hesaplamalarda bir diğer önemli konu orblar, yani açı toleranslarıdır. Önemlidir çünkü transitlerin başlama – bitiş tarihlerini etkiler. Bir etki çoktan başlamış olduğu halde, ben hala bahsetmiyor olabilirim ya da henüz ortada öyle bir şey yokken, benim metinler sürekli tekrarlıyor olabilir. Burada kesin kurallar yok. Tecrübe konuşuyor. Ben de bildiklerimi uyguladım.

Bazı transitler, diğerlerinden güçlüdür, etkilidir. Bunun en tipik örneği, Satürn transitleridir. Fakat gücü sadece planet etkilemez, açı da önemlidir. Bazı ikincil derecede transitler, bazı insanlarda çok etkili olabilir çünkü, (benim deyimimle) bir fay hattına çarpmıştır. Yani doğum haritasındaki hassas bir noktaya değmiştir. Dolayısıyla, etkileri, gücünün çok ötesinde olabilir. Bunu bir görüşmede kolayca görürken, bu sitede hesaplamak ve anlatmak, hesaba katmak çok zor.

Bir diğer önemli konu da, uzun süren transitlerin raporlarda sürekli tekrar etmesi. Biliyorum sıkıcı ama buna yapabileceğim bir şey yok. Çünkü etki var mı? Var. Onu o rapora yazmak da benim görevim. Bitene kadar yazacağım. Aslında böylece, her gün hatırlatmış da oluyorum.

Son söz: Siteyi alternatif hesaplama yöntemleri ile doldurmayacağım. Basit olmak iyidir ve maalesef benim için en zor olan şeylerden biri basit kalmak.

Hoşça kalın.

Bilgi güvenliği

En önem verdiğim konuların başında. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

Aslında, kritik önemde bir bilgi tutmuyorum. Zorunlu kısmı bildiğiniz gibi: mail adresi, doğum yeri, doğum tarihi ve zamanı. Zaten bunlar olmadan, haritanızı ve transitlerinizi hesaplamam imkansız.

Diğerleri; Yorumlar ve deneyimler.

Yorumlar, okuduğunuz transitlere yapacağınız yorumlar. Her transit açıklamasının altında [Not verin / Yorum yazın] butonuna basarak açılan kısımda yazdığınız yorumlar.Aslında burada bir çelişki de var. Çünkü aynı transit için aynı metni okumuyoruz. Sadece bir kısmı aynı. Diğeri, kişiye göre şekilleniyor. Yine de ana tema aynıdır. (Kimse de yorum yazmıyor bu arada 😦 oysa siteyi güzel yapacak olan bu).

Olaylar, -Üyelik İşlemleri- menüsü altında giriliyor. Hayatınızda sizi etkileyen bazı olaylar hakkında kısa bir bilgi ve tarih istiyorum. Tabi ki gönüllülük bazında. ve yeteri detayda Bu bilgiler, benim bilgimi genişletmem için çok önemli.

Tüm bu bilgileri veri tabanında şifreleyerek tutuyorum. Bu aslında bana büyük zorluk yaratıyor çünkü sürekli şifrele-yaz / oku-şifre çöz işlemi yapıp durmam gerekiyor.

Ve söylemek istediğim çok önemli bir şey var: Siz bilgilerinizi silmek istediğinizde (örneğin sadece yorumlarınızı) ya da tüm bilgilerinizi silip çıkmak istediğinizde, hiç bir şey sormuyorum ve belirttiğiniz kapsamdaki bilginizi tüm yazılan yerlerden tamamen ve kalıcı olarak siliyorum.

Oysa bir çok site, özellikle sosyal paylaşım platformları, böyle yapmıyor. Girmek kolay ama çıkmak imkansız. Siz bilgilerimi silip, çıktım diye düşünseniz bile onlar sadece sizin görebileceğiniz yerlerden kaldırılıyor. Hakkımızda sürekli ama sürekli bilgi topluyorlar. Çok sinir bozucu bir şey bu.

Ücretsiz yazılımlar (programlar) için söylenen bir söz vardır: “Eğer bir hizmete ya da ürüne para ödemiyorsanız ürün sizsiniz” denir. Burada ürün ne sizsiniz, ne de verdiğiniz bilgiler. Burada ürün benim. Kendimi tanıtmak ve yapabilirsem ücretli raporlar satmak istiyorum. Bir bilgi veriyorsanız da, aldığımdan çok veriyorum.

Güvenilir olmaya ve güvenilir kalmaya önem veriyorum. Umarım bunun ne kadar önemli olduğu, kıymeti anlaşılır.

Hoşça kalın.